All images on this blog are a copyright of Magdalena Mateja Photography and may not be printed, shared or duplicated in any way without permission according to copyright law.

January 31, 2010

Days 28-31 and summary of first month

On Friday Maciek said good bye to his kindergarten and his beloved Mrs. Iwonka. I won't post here photos of them but Friday's photo is for Maciek as it was his day.

W piątek Maciuś pożegnał się ze swoim półprzedszkolem, od lutego będzie chodzić do nowego, 5 dni w tygodniu a nie 3 jak do tej pory.


Action by Pioneer Woman.

On Sathurday we made a snowman, big one this time :) Kids had fun but in the afternoon Maciek got sick. He was complaining about his belly and then he got diarrhoea.

W sobotę w końcu ulepiliśmy dużego bałwanka. Dzieci cieszyły się z niego, Maciuś szczególnie. Niestety po południu Maciuś zaczął skarżyć się na ból brzuszka i zaczęła mu się biegunka. Biedny strasznie cierpiał, ale lekarstwa już pomagają.


Overlay by Martencja and Kimla

Today Maciek was so poor, he was lying, reading books and watching some Once upon a time... Life

Dziś Maciuś nie poszedł na spacer, bo był taki biedny, więc leżał sobie w naszym łóżku i czytał książeczki (ostatnio ulubiona książeczka o"o muchach" - konia z rzędem temu, kto zgadnie o jaką książkę chodzi :) ) i oglądał Było sobie życie. Mój trzylatek zafascynowany jest tym, co dzieje się w środku ciała więc taka mądra bajka strasznie go wciągnęła.


Action by Pioneer Woman (I'm in love with these actions).

It seems first month of P365 is done :) So 11 months and we'll be done :) After first month I achieved my first goal - I used 17-35 lens, which I don't like 3 times :) Yay!!! For 2 years I used it only once so it's something big. I started using textures, I made few night shots and I feel I learned something. Next month I'd like to focus on ISO, use 17-35 few times more, make some night shots, make portraits of kids and Piotr and maybe one mine.

Here's mine summary of the month:


Credits for paper, elements and template.

7 comments:

 1. Slodkie te brazowe oczeta:) i wygladaja duzo powazniej niz na 3 lata... pozdrawiamy

  ReplyDelete
 2. I really love how you have placed all January photos onto one page. It looks so colourful despite the winter!

  ReplyDelete
 3. wowww incredible photo's!!
  very beautiful!!

  ReplyDelete
 4. ale super bałwanka ulepiliscie :) i jak Macius w nowym przedszkolu ? Oby szybko sie zaaklimatyzował. No i zestawienie calego miesiaca wyglada super :)

  ReplyDelete
 5. Beautiful pictures!! The month overview looks so lovely!

  ReplyDelete
 6. Magda w zestawieniach miesiąca to mistrzyni jesteś!!

  Zdjęcia jak zawsze ful wypas:) mam te same akcje i jakoś nie zdają u mnie egzaminu hehe

  Buzka i miłego dnia

  ReplyDelete
 7. Madziu jakże miło śledzić Twój rozwój i jakże miło spędzać z Tobą czas :D

  całuski i trzymam kciuki za jutro

  ReplyDelete